Posted inMedicina

7 vitaminai ir mineralai, kurie būtini gerai sveikatai

maistas

Nors turime stengtis vartoti kuo daugiau pilnaverčių ir sveikų maisto produktų, reikia pripažinti, kad su maistu kasdien gauti visus mūsų organizmui būtinus vitaminus ir mineralus yra tiesiog neįmanoma. Egzistuoja ir daug kitų veiksnių, kurie nulemia maisto papildų būtinybę, pvz., nėštumas, menopauzė ar netgi ūminės ligos.

Vitaminų trūkumas dažnai yra siejamas su įvairiomis ūminėmis ligomis, todėl maisto papildai gali tapti veiksmingu pagalbininku, padedančiu visą tai išspręsti. Kadangi net pilnavertis ir kruopščiai apgalvotas mitybos planas neužtikrina visų svarbiausių vitaminų ir mineralų gavimo, multivitaminai tampa bene populiariausia priemone. Tačiau, kai yra tiek daug skirtingų vitaminų ir mineralų, kaip galime žinoti, kokių vitaminų mes turėtume ieškoti maisto papilduose? Pateikiame keletą svarbių vitaminų, kurių neturėtumėte praleisti pro savo akis.

Vitaminas D

Vitaminas D padeda mūsų organizmui geriau įsisavinti kalcį, kuris yra labai svarbus mūsų kaulams. Susiduriant su vitamino D trūkumu gali padidėti:

  • tikimybė susirgti;
  • kaulų nykimo ir plaukų slinkimo tikimybė;
  • kaulų ir nugaros skausmų rizika.

Nors teoriškai pakankamą vitamino D dienos normą mes turėtume gauti saulėje praleisdami 15 min., praktika rodo, kad daugeliui žmonių to padaryti nepavyksta. Gyvenimas šaltesnio klimato vietovėse, darbas nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro ar kremo nuo saulės (blokuojančio vitamino D sintezę) naudojimas apsunkina vitamino D gavimą. Be to, maiste šio vitamino taip pat nėra daug, todėl rekomenduojama vartoti ir maisto papildus.

Vitamino D yra riebioje žuvyje, kiaušinio trynyje, vitaminingame maiste, kaip antai pienas, sultys ar košės.

Cinkas

Dažnai cinko trūksta vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie susiduria su dideliu stresu. Cinkas stiprina mūsų imuninę sistemą ir padeda organizmui baltymus, angliavandenius ir riebalus paversti į energiją. Cinkas taip pat padeda ir žaizdų gijimui.

Mūsų organizmas nekaupia cinko, o kadangi ne kiekvieno žmogaus kasdienės mitybos racione yra pakankamai cinko turinčių maisto produktų, paprastai yra rekomenduoja vartoti maisto papildus.

Daug cinko yra austrėse, žole maitintų gyvulių mėsoje, moliūgų sėklose, ruduosiuose ryžiuose, špinatuose, kviečių gemaluose, gyvūnų vidaus organuose, sezamo svieste (tahini), sardinėse, tempeh (fermentuotas sojų pupelių produktas).

Kalcis

Statistika rodo, kad nemaža dalis pasaulio gyventojų negauna pakankamai kalcio su kasdien vartojamu maistu. Tai reiškia, kad tuomet žmonėms ima trūkti svarbaus vitamino, atsakingo už stiprius kaulus ir sveikus dantis. Tikėtina, kad jūsų organizmui kalcio pakanka, jei jūsų mitybos racione yra pakankamai žemiau pateiktų maisto produktų.

Kalcio yra sausuose pusryčiuose, piene, sūryje, jogurte, sūrioje žuvyje, brokoliuose ir lapiniuose kopūstuose, riešutuose ir riešutų svieste, pupelėse ir lęšiuose.

Geležis

Nors geležis neturėtų būti pamiršta kalbant apie mūsų organizmui būtinus vitaminus ir mineralus, vis dėlto ne kiekvienam žmogui reikia tokio paties geležies kiekio. Tarp daugybės geležies privalumų mūsų sveikatai yra ir:

  • didesnė energija;
  • sveiki raudonieji kraujo kūneliai;
  • geresnė smegenų veikla.

Žmonės, kurie vartoja pakankamai raudonos mėsos, įprastai nesiskundžia geležies trūkumu, tačiau yra tam tikri atvejai, kuomet geležies gali reikėti daugiau, pvz., menstruacijų ciklo ir lytinio brendimo metu, nėštumo laikotarpiu ir kt. Taip yra todėl, kad geležis yra labai svarbi augimui ir vystymuisi. Vegetarams ir veganams būtinai reikėtų vartoti ir maisto papildus, ypač jei mėsos jie nekompensuoja kitais daug geležies turinčiais maisto produktais.

Magnis

Magnis – tai kiekvieno iš mūsų organizmui labai svarbus vitaminas, kurį turime gauti su maistu arba vartodami maisto papildus. Magnis yra labai svarbus kaulų sveikatai ir energijos gamybai. Ir tai tikrai nėra vieninteliai magnio privalumai. Jis taip pat gali padėti:

  • nuraminti mūsų nervinę sistemą ir sumažinti stresą (po 90 d. vartojimo);
  • subalansuoti cukraus lygį kraujyje;
  • reguliuoti raumenų ir nervų funkciją;
  • sumažinti miego sutrikimus;
  • gaminti baltymus, formuoti kaulus ir net DNR.

Deja, bet pakankamai daug žmonių susiduria su magnio trūkumu. Ir dažniausiai tai nulemia prasta mityba.

Reikėtų pasistengti vartoti daugiau riešutų, moliūgų, špinatų, rudųjų ryžių, artišokų, tofu, pupelių, sojos pupelių.

Vitaminas B12

Vitaminų B kompleksą dažniausiai sudaro 8 (kartais 9) B grupės vitaminai, kurie veikdami drauge padeda išlaikyti optimalų energijos kiekį, skaidydami mūsų suvartojamus mikroelementus (baltymus, angliavandenius, riebalus).

Tačiau kiekvienas B grupės vitaminas turi savo vaidmenį. Tuo tarpu vitaminas B12 yra itin svarbus mūsų nervų sistemos sveikatai, kraujo kūnelių formavimuisi ir DNR. Vegetarams ir veganams labai dažnai trūksta vitamino B12, nes jie nevartoja gyvūninės kilmės maisto produktų, kuriuose yra vitamino B12.

Daug vitamino B12 yra mėsoje, žuvyje, paukštienoje ir kiaušiniuose.

Folio rūgštis

Folio rūgštis yra labai svarbi normaliai nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi ir apsigimimų rizikos mažinimui. Be to, folio rūgštis svarbi sveikiems nagams, mažina depresiją ir slopina uždegimus.

Daug folio rūgšties yra tamsiose lapinėse daržovėse, citrusiniuose vaisiuose, avokaduose, pupelėse.

Ko nevertėtų pamiršti

Visų pirma, mūsų organizmui būtini vitaminai ir mineralai turėtų būti gaunami su maistu. Organizmas iš mūsų vartojamų maisto produktų pasisavina jam reikalingus vitaminus ir mineralus, todėl jei mes maitinamės pilnavertiškai ir subalansuotai, sumažiname vitaminų trūkumo riziką. Maisto papildai turėtų būti kaip kasdienę mitybą papildantis elementas, tačiau ne kaip maisto pakaitalas.

Daugiau informacijos apie maisto papildus rasite https://biofitus.lt/.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *