Posted inPaslaugos

Įvairūs kraujo tyrimai

Gliukozės tyrimas

Kraujo tyrimai gali suteikti daug informacijos apie žmogaus organizmą. Kai vargina prasta savijauta, kraujo tyrimai suteikia žinių apie bendrą organizmo būklę bei ligas, kuriomis sergi. Laiku atliktas gliukozės tyrimas (arba cukraus kiekio organizme tyrimas) padeda užkirsti kelią cukrinio diabeto ligos proveržiui.

Gliukozės normos žmogaus kraujyje 

Sveiko suaugusio žmogaus kapiliariniame kraujyje gliukozės kiekis svyruoja nuo 3,3 iki 5,5 mmol/l.

Kraujas gliukozės tyrimui imamas ryte tuščiu skrandžiu. Svarbu iš vakaro nevalgyti lėto atpalaidavimo angliavandenių, kitu atveju nespėjama visko išskaidyti ir kraujo tyrimai tampa netikslūs. Krūtimi maitinamiems kūdikiams yra kiek sunkiau tiksliai pamatuoti gliukozės kiekį, nes jie nesugeba ilgai išbūti nevalgę. Naktį dar galima jam duoti šiek tiek pieno, tik svarbu informuoti gydytoją, kada paskutinį kartą kūdikis buvo maitinamas.

Jeigu gliukozės kiekis svyruoja tarp 5,6 ir 7,5 mmol/l, nustatomas prediabetas arba gliukozės tolerancijos sutrikimas. Tai tokia būsena, kai organizmas ne visiškai pasisavina gliukozę.

Kai gliukozės kiekis yra didesnis nei 8 mmol/l, yra tikimybė, jog žmogus serga cukriniu diabetu.

Cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas yra endokrininė liga. Jos metu sutrinka hormono insulino funkcijos ir dėl to padaugėja gliukozės kiekis kraujyje. Insulinas atsakingas už gliukozės patekimą iš kraujo į ląsteles. Taip pat jis reguliuoja angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaitą. Kai insulino išskyrimas sutrinka, gliukozė kaupiasi kraujyje ir nepatenka į ląsteles. Ląstelės, negaudamos gliukozės (savo maisto) ima badauti ir pilnai neatlikti savo funkcijų.

Cukrinio diabeto priežastys

Dažniausiai diabetu serga nutukę, netaisyklingai besimaitinantys žmonės. Svarbu žinoti, kad net ir sveikai besimaitinančiam, sportuojančiam žmogui ne visada pavyksta šios ligos išvengti. Ji yra paveldima. Dažnai ištisinės žmonių kartos serga diabetu, tik vieniems jis pasireiškia anksčiau, o kitiems vėliau. Trečia rimta priežastis diabetui – sunkesnių nei 4 kilogramai kūdikių gimdymas. Dėl šio dalyko diabetu susirgti gali ir motina, ir kūdikis.

Cukrinio diabeto simptomai

  • Dažnas alkio pojūtis bei troškulys;
  • Burnos džiūvimas;
  • Bendras nuovargis ir silpnumas;
  • Gausus ir dažnas šlapinimasis (ypač naktį);
  • Pilvo skausmai;
  • Odos bei šlapimo takų infekcijos;
  • Blogai gyjančios, linkusios į pūliavimą, žaizdos;
  • Odos bei genitalijų niežėjimas;
  • Odos bei gleivinių sausumas;
  • Regėjimo sutrikimai;
  • Aukštas kraujo spaudimas.

I tipo cukrinis diabetas

I tipo cukrinis diabetas išsivysto dėl absoliutaus insulino trūkumo. Tai vyksta dėl nenustatomų priežasčių arba dėl autoimuninių procesų, kurie naikina kasos beta ląsteles. I tipo diabetas dažniausiai pasireiškia vaikystėje. Jo gydymui skiriamas insulinas, kurį vartoti tenka visą gyvenimą.

II tipo cukrinis diabetas 

Šis diabeto tipas atsiranda tada, kai kasos ląsteles pažeidžia kasos uždegimas, trauma, endokrininės sistemos ligos ar ilgalaikis vaistų vartojimas. 90-95 % diabeto atvejų yra II tipo. Dažniausiai juo serga vyresni nei 45 metų žmonės, nors būna atvejų, kai suserga ir vaikai. Dėl šios ligos insulino arba nepakanka, arba jis nepakankamai veikia įvairiuose audiniuose. Kurį laiką kasa dar pajėgia išlaikyti normalią insulino normą, bet laikui bėgant jos rezervai išsenka ir tada kraujyje ima didėti gliukozės kiekiai.

Svarbu laiku atlikti gliukozės tyrimą ir išsiaiškinti, ar nėra nukrypimų nuo normų. Kuo anksčiau pastebima liga, tuo lengviau ją suvaldyti.

Aušra Skindaravičiūtė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *