Posted inSveikata

Kodėl dantys geltonuoja?

Straipsnio autorė – Aušra Skindaravičiūtė

Prieš ruošiantis dantų balinimo procedūroms, reikėtų atrasti, kokia pagrindine priežastis dantų geltonavimui. Jeigu priežastis išorinė, pakeitus įpročius ar gyvenimo būdą, pagerės ir dantų vaizdas. Svarbu žinoti, kad dantys yra kelių sluoksnių. Viršutinis sluoksnis – emalis. Jis yra baltas. Žemiau yra dentinas, kuris gelsvos spalvos.

Genetika

Ji atlieka didelį vaidmenį visame žmogaus organizme. Dantų kaulo spalva taip pat yra paveldima. Šiuo atveju dantų balinimas vargiai padeda.

Dantų skalavimas įvairiais skysčiais 

Pardavimuose gausu įvairių skalavimo skysčių. Jie palaiko burnos gaivą net ir tada, kai nėra laiko dantų valymui. Dauguma skalavimo skysčių išsausina burną bei turi rūgščių savo sudėtyje. Rūgštys silpnina dantų emalį, nuėda jį. Seilės turi bazinių savybių, todėl jos neutralizuoja rūgštis ir taip apsaugo dantis, todėl reikėtų kuo rečiau naudoti skalavimo skysčius arba burną skalauti paprastu vandeniu.

Maisto produktai, sudėtyje turintys rūgščių

Rūgštys, ėdančios emalį, atsiranda ir pavalgius rūgščių produktų, mėgstant maistą, kurio sudėtyje yra acto, ar išgėrus gėrimų su angliarūgšte. Po kiekvieno tokio produkto panaudojimo, reikėtų praskalauti burną vandeniu, kad jis nuplautų rūgštis nuo dantų. Po rūgščių maisto produktų, dantų valyti nerekomenduojama net apie valandą laiko, nes, jų suvalgius, suminkštėja emalis ir valant jį galima pažeisti.

Dažantys produktai

Dantų dėmes skatina ir dažantys maisto produktai: kava, juoda arbata, vynas, spalvoti gėrimai bei maistas. Juose gausu taninų, kurie prisitvirtina prie dantų ir, jeigu nėra gerai nuvalomi, kaupiasi ir suteikia dantims tamsesnę spalvą.

Rūkymas. Tai viena iš dažniausių priežasčių, dėl ko gelsta dantys.  Nuo tabako atsiradusios apnašos patenka į dantų emalio įtrūkimus ir juose kaupiasi. Karštis atveria dentino kanalėlius, dėl to spalvos pokyčiai būna dar greitesni ir stipresnio poveikio.

Per stiprus dantų brūžinimas šepetėliu

Dažnai žmonės galvoja, kad kuo smarkiau spausi šepetėlį, tuo geriau išvalysi dantis. Stiprus trynimas, aštrūs šereliai nugremžia dantų emalį ir tada atsiveria gelsvo dentino vaizdas. Saugant dantis reikėtų vengti jų valymo horizontalia kryptimi, rinktis kuo minkštesnį šepetėlį.

Dantų balinimas natūraliomis priemonėmis

Nuo seno žmonės žino, kad dantis galima balinti naminėmis priemonėmis: citrinos sultimis su soda, vandenilio peroksidu. Šių priemonių naudojimas silpnina emalį, nuėda jį ir dantys ne tik patamsėja, bet ir sujautrėja. Dantų balinimą namuose geriau atlikti su kapomis, geliais ar dantų pastomis. Viską daryti būtina pagal instrukcijas. Svarbu nepersistengti, kitaip emalis bus pažeistas ir dantų būklė tikrai nepagerės.

Ko imtis, kad dantys vėl būtų balti?

Geriausias ir patikimiausias variantas – kreiptis į odontologijos kliniką. Dantų balinimas – neskausminga estetinė procedūra, kurios metu naudojama speciali balinamoji medžiaga, kuri, veikiama mėlynos šviesos spindulio, aktyvuoja deguonį dantyje ir taip išvalo danties paviršių. Pirmiausia atliekama pilna burnos higiena, kurios metu nuvalomos apnašos bei akmenys. Dėl dantų akmenų kraujuoja dantenos, jos būna jautrios. Tai trukdo kokybiškai atlikti procedūrą. Ant švarių dantų geriau veikia balinamosios priemonės ir balinamasis efektas išlieka ilgiau.

Jeigu ieškote profesionalaus dantų balinimo Vilniuje – kreipkitės į Šv. Kristoforo odontologijos kliniką.

Šv. Kristoforo odontologijos klinika

Kęstučio g. 33, Vilnius, LT – 08121

https://kristoforoklinika.lt/

info(eta)kristoforoklinika.lt

+370 620 84477

+370 5 2617143

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *