Dantų protezavimas – platus paslaugų spektras

dantų protezavimas

dantų protezavimasIšgirdus, kad pokalbio metu aptariamas dantų protezavimas, imama ir užsigalvojama apie odontologiją: kokia tai moderni sritis, kiek daug darbų atliekama, kiek pacientų per dieną apsilanko odontologijos klinikoje.

Dantų protezavimas – daug galimybių. Skaitykite toliau ir sužinosite daugiau.

Tinkami žodžiai, kuriais galima apibūdinti protezavimo specifiką ir naudą, yra šie: daug galimybių. Ir iš tiesų paslaugų spektras itin platus. Išimami protezai (plokštelės, lanko atraminiai protezai) ir neišimami (tiltiniai protezai ir kt.).

Išimamų protezų apžvalga

Išimami protezai – variantas, tikslingas tokiais atvejais:

  1. Kai pacientas neturi dalies arba visų dantų.
  2. Kai likę dantys silpni ir dėl to nebūtų galima pagaminti neišimamo protezo.
  3. Kai pacientas neturi galimybės pasirinkti daugiau kainuojančio gydymo.

Taigi, kokie yra išimamų protezų privalumai? Palyginti patraukli kaina, greitas pagaminimas ir galimybė lengvai pataisyti, jei vėliau netenkama kitų dantų.

Kokie trūkumai? Sprendimas nėra itin estetiškas (protezai gaminami iš plastmasės, be to, yra su kabliukais). Kai kuriems žmonėms gali būti nepriimtinas pats įsidėjimas ir išsiėmimas. Taip pat tikėtinas diskomfortas kramtant (išimami protezai paslankūs).

Neišimamų protezų apžvalga

Toliau bus apžvelgiamas dantų protezavimas neišimamais protezais. Pakalbėsime apie tiltinius, tada apie laminates. Minėtini ir implantai, tačiau tai dar viena plati tema, kuriai prireiktų atskiro straipsnio (todėl šį kartą protezavimo ant implantų neaprašysime).

Bet pirmiausia – šiek tiek apie tai, kas yra vainikėlis. Tai protezas, kurio funkcija – prarasto danties atstatymas, pritaikant reikiamą formą, spalvą ir funkciją.

  • Tiltiniai

Tiltiniai dantų protezai skirti pacientams, kuriems trūksta vieno ar kelių dantų (eilėje). Gydytojas gretutinius dantis apšlifuoja, ant jų tvirtina tiltinį protezą. Dirbtiniai dantys ne tik padeda užmaskuoti defektą – taip atstatomas ir dantų lanko vientisumas. Tiltiniai protezai įprastai yra cementuojami ant dantų; tam skirti specialūs cementai.

Tiltinių protezų nereikia išiminėti; pacientas jaučiasi saugiau, dantys yra tarsi natūralūs, patogu kramtyti maistą.

Trūkumas – atraminių dantų apšlifavimas. Po jo galimas jautrumas; jis ilgainiui praeina, tačiau sunku tiksliai pasakyti, kiek laiko trunka (gali trukti tiek vieną dieną, tiek kelias savaites).

Reikia paminėti ir tai, kad po penketo metų tikėtinas pergydymo poreikis (jeigu apšlifuoto danties nervas apmirtų).

Tarp minusų yra ir sudėtingesnis dantų valymas. Tačiau tai įpratimo reikalas.

  • Laminatės

Laminatės – šiuolaikinės estetinės odontologijos pažiba. Tai nedidelio storio keraminės plokštelės. Pasitikėjimas čia tiktų kaip raktinis žodis, nes žmonėms grąžinama nuostabi šypsena. Pacientai renkasi laminates dėl įvairių priežasčių. Tarp jų yra ir ši: nuimama nuo penktadalio iki pusės milimetro emalės sluoksnio (tai itin mažai!), po procedūros paprastai nebūna jautrumo.

Kadangi laminatės yra estetiška protezavimo rūšis, šį metodą renkasi norintys maksimaliai dailios šypsenos. Galima pakeisti dantų spalvą, formą, uždengti didelius tarp dantų esančius tarpus.

Laminatės naudojamos ir nedidelėms sąkandžio problemoms spręsti – ištiesinama dantų eilė.

Odontologus ir pacientus džiugina laminačių ilgaamžiškumas (tarnavimo trukmė siekia nuo dešimties iki trisdešimties metų). Suprantama, pirmiausia svarbu parinkti tinkamą gydymo metodiką.

O ir spalva nekinta, kas vėlgi pelno pagyrimus estetiniu požiūriu.

Kokie minusai? Keramika gali įtrūkti (ar įskilti). Laminačių kaina nėra labai maža. Retai, tačiau po cementavimo pasitaiko dantų jautrumo atvejų. Gana specifinis punktas: laminatės nerekomenduojamos griežiantiems dantimis (tiesiogine, o ne perkeltine prasme; turime galvoje įprotį, kai griežiama dantimis, o ne pyktį).

Tai štai koks yra dantų protezavimas. Paslaugų spektras platus, nauda didžiulė, o privalumus ir trūkumus įvertina odontologai bei pacientas.

 

Dantų implantai ir jų rūšys

dantu implantai

dantu implantaiDantų implantai – tai natūralaus danties pakeitimas specialiu pakaitalu, kuris prilygsta natūraliems dantims. Stomatologai pastebi, jog dažnai dantų implantacija pacientams asocijuojasi su protezavimu ir manoma, jog tai reikalinga tik seniems žmonėms bei tiems, kurie nesirūpina savo dantimis. Tačiau iš tiesų atvirkščiai – dantų implantacija reikalinga tuomet, kai norite išsaugoti savo dantis sveikus ir gražius.

Dantų implantacija atliekama tuomet, kai burnoje trūksta vieno ar kelių dantų. Tuomet vietoj natūralaus danties į danties vietą, kurioje buvo jo šaknis, įsriegiamas danties pakaitalas – danties implantas. Tai būdas ne tik išsaugoti kitų dantų sveikatą, bet ir suteikti sau didesnio pasitikėjimo savimi. Dažniausiai dantų implantacija reikalinga keliais atvejais:

  • kai dėl ėduonies netenkama vieno ar kelių dantų.
  • kai po traumos tenka pašalinti kelis dantis,
  • kai dėl tam tikrų medicininių priežasčių natūralius dantis tenka pašalinti.

Visais šiais atvejai geriausias pasirinkimas – dantų implantai. Tai geriausias būdas išspręsti problemas bei įveikti sunkumus. Kartais pacientai mano, jog netekus vieno ar kelių dantų, visai nebūtina jų vietos užpildyti dantų pakaitalu, tačiau specialistai tam prieštarauja. Mat palikus tuščią ertmę burnoje, rizikuojate netekti ir kitų dantų. Mat šie dėl atlaisvėjusios vietos gali „išsivaikščioti“, pakeisti savo esamą vietą. Be to, jei vieno ar kelių dantų nėra, gali pasikeisti žandikaulio padėtis, pasidaryti nepatogu valgyti. Todėl dantų implantacija – geriausias būdas įveikti visas šias negandas.

Ko galite tikėtis?

Specialistai pabrėžia, jog dantų implantacija nevyksta labai greitai ir nereikėtų tikėtis, kad vieną dieną apsilankius pas stomatologą, jau kitą dieną galėsite džiaugtis žavinga šypsena, iš tiesų tai kiek kantrybės reikalaujantis procesas. Mat tik pirmojo apsilankymo metu bus įsriegiamas implantas vietoj natūralios danties šaknies. Tuomet jį reikės palikti keliems mėnesiams, kad šis prigytų, o tik tada ant jo kito apsilankymo metu montuojama speciali galvutė danties vainikėliui ir tik paskutinio apsilankymo metu uždedamas vainikėlis.

Iš ko rinktis?

Šiandien dantų implantacija jau plačiai taikoma procedūra, todėl stomatologai šioje srityje nusimano nemažai. Jei Jums reikalingi dantų implantai, Jūsų stomatologas tikrai patars, ką geriau rinktis ir kaip atlikti procedūrą, kad pajustumėte kuo geresnius rezultatus. Lietuvoje specialistai jau turi galimybė naudotis bene per 200 įvairių implantų.

Nežinote, ką rinktis? Žinoma, greičiausiai stomatologui išvardijus visą sąrašą implantų gamintojų, Jums tai nieko nesakys, o apsispręsti gana sudėtinga. Todėl geriausiai pasikliauti specialistų patarimu. Jūsų gydymo planą kuriantis stomatologas tikrai žinos, kokio tipo, dydžio, kainos implantus geriausiai pritaikyti Jūsų atveju. Pasitikėkite profesionalų konsultacija ir po procedūrų galėsite džiaugtis kokybiškai atliktomis procedūromis bei natūralia šypsena.