Menopauzė – laikotarpis, kurį lemta ištverti kiekvienai

didelis pažastų prakaitavimas
didelis pažastų prakaitavimas
Woman with headache

Kad ir kaip bebūtų gaila, gyvenimas nestovi vietoje ir nė viena gyva būtybė žemėje negali pasigirti amžina jaunyste – tiek gyvūnai, tiek žmonės patiria įvairius gyvenimo tarpsnius, kurių metu kinta jų gyvybinės funkcijos, vaisingumas, ir net emocinė būsena bei dvasinės vertybės. Kūdikystė, vaikystė, paauglystė, branda ir senatvė yra savaip įdomūs periodai, kuriuos kiekvienas stengiasi nugyventi kuo pilnavertiškiau.

Tačiau gali nutikti, kad perėjimas iš vieno gyvenimo periodo į kitą sukels didelę sumaištį žmogaus viduje ir išorėje. Štai kad ir vienas nemaloniausių tarpsnių moters gyvenime – menopauzė.

Menopauzė (klimaksas) – tai riba, žyminti moters brandos pabaigos susitikimą su senatve. Tai paskutinis periodas, kuomet moteris dar yra vaisinga, o pasibaigus menopauzei visiškai išnyksta kiaušidžių hormoninė funkcija. Šis periodas ne vienai moteriai yra itin nemalonus – jo metu yra apėmęs dirglumas, vargina nereguliarios menstruacijos bei apima didelis pažastų prakaitavimas.

Menopauzė turi tris fazes: premenopauzę, menopauzę ir postmenopauzę. Premenopauzės metu pastebimi dar neryškūs pokyčiai – mėnesinės yra reguliarios, tačiau rečiau ir rečiau įvyksta ovuliacija. Atėjus menopauzei, menstruacijos jau tampa nereguliarios, tačiau jeigu menesinių nebūna daugiau kaip 1 metus, tai reiškia postmenopauzės pradžią.

Menopauzė garsėja savo košmariškais simptomais, kurie prasideda premenopauzėje ir trunka metus postmenopauzės metus. Patys ryškiausi menopauzės simptomai:

  • Didelis pažastų prakaitavimas ir apskritai didesnis viso kūno prakaitavimas;
  • Šokinėjantis kraujo spaudimas arterijose;
  • Karščio priepuoliai naktį, kūno išmušimas raudonomis dėmėmis;
  • Intensyvūs galvos skausmai;
  • Alpulys;
  • Apima slegianti nuotaika;
  • Apima nemiga arba mieguistumas;
  • Prastėja atmintis ir silpnėja koncentracija;
  • Į šarminę pasikeičia makšties rūgštinė terpė, todėl atsiranda gera terpė infekcijoms;
  • Sumažėja išskyrų makštyje.

Nemalonūs ir varginantys menopauzės simptomai gydomi pakaitine moteriškų lytinių hormonų terapija. Šio gydymo būdo negalima skirti sergančioms gimdos ar krūties vėžiu. Ši terapija efektyvi yra tik tęsiant ją 5 metus iš eilės. Gali būti taikoma ciklinė estrogenų ir gestagenų terapija, kai moteris pageidauja nebesirgti mėnesinėmis, ir ištisinė estrogenų terapiją, kai moteriai būna kraujavimai. Šis gydymas padeda efektyviai atsikratyti pačių nemaloniausių menopauzės simptomų.

Apie ką byloja gausus prakaitavimas?

nuo prakaitavimo

nuo prakaitavimoTurbūt nerasime nei vieno žmogaus, kuris nė karto nebūtų susidūręs su prakaitu. Prakaitavimas – prigimtinė kiekvieno žmogaus funkcija: mūsų odos paviršiuje yra milijonai tuščiavidurių pailgų vamzdelių. Tai – prakaito liaukos. Prakaito svarba mūsų organizmui yra itin didelė, o sutrikęs prakaitavimas gali sukelti išties nemažai rūpesčių.

Pašalinamos kenksmingos medžiagos

Dėl ypatingos prakaito sudėties, iš mūsų organizmo lengviau pašalinamos tokios kenksmingos medžiagos kaip druskos ar toksinai. Priklausomai nuo asmens, prakaitas gali būti sudarytas nuo 55 iki 60 procentų vandens ir kitų medžiagų (kalio, kalcio, natrio chlorido, pieno rūgšties, fosforo bei kitų). Šios medžiagos stimuliuoja įvairių toksinų, druskų, kai kurių vaistų bei prieskonių šalinimą iš organizmo, kadangi jų sankaupos audiniuose bei organuose gali būti ypač pavojingos.

Gausus prakaitavimas – įspėjimas apie sveikatos sutrikimą

Nors padidėjęs praikaitavimas ne visada reiškia kokią nors ligą (daugiau prakaituojama sportuojant, nervinantis, patiriant stresą, moterys gali gausiau prakaituoti menstruacijų metu ir pan.), neretai tai būna tarsi įspėjamasis signalas apie tam tikrus sveikatos pokyčius. Vienas iš tokių – hiperhidrozė. Tai yra patologiškai pakitęs prakaitavimas sergant ar tik persirgus įvairiomis ligomis. Karščiuojant ar kenčiant infekcinėms ligoms, pavyzdžiui gripu, sutrikusi kūno temperatūra iššaukia didesnį prakaitavimą. Endokrininių ligų, cukrinio diabeto, autonominės nervų ligos, menopauzės ar širdies ligų atvejais žmogų vargina padidėjęs prakaitavimas.

Nuo prakaitavimo gelbsti specialios procedūros ir higienos priemonės

Ypatingų vaistų nuo prakaitavimo – nerasime. Tačiau dabar ypač plačiai taikomos tam tikros medicininės technikos, padedančios išvengti nemalonaus kvapo bei prakaito dėmių ant rūbų. Tai yra botulino toksino injekcijos, kurios ypač veiksmingos gausiai prakaituojantiems asmenims: prakaitavimas sustabdomas pusei metų. Kitos, paprastesnės priemonės nuo prakaitavimo – mineralinis vanduo, žalioji arbata, specialūs dezodorantai. Taip pat vertėtų vengti alkoholio, kofeino, nes tai stiprina prakaitavimą, o prakaito kvapas būna aštresnis nei paprastai.