Šiandien cukrinis diabetas yra tapęs labai dažna liga. Žmogus, kuris serga cukriniu diabetu, turi reguliariai stebėti savo cukraus lygį kraujyje, užtikrinant, kad jis visuomet būtų optimaliose ribose. Nors yra keli cukrinio diabeto tipai – pagrindiniai iš jų yra I ir II tipo diabetas. Kiekvienas atvejis gali būti skirtingas, todėl dažnai pasitaiko, kad žmonės rimtus simptomus ima jausti „akimirksniu“ ir labai nustemba išgirdę cukrinio diabeto diagnozę, tačiau iš tikrųjų cukrinio diabeto simptomai jų atveju vystėsi laipsniškai, bėgant metams.
Ženklai, kurie turėtų priversti sunerimti
Cukrinio diabeto simptomai gali atsirasti bėgant laikui arba juos galima pajusti labai greitai. Skirtingo tipo cukrinis diabetas gali pasižymėti nevienodais simptomais, dėl kurių reikėtų sunerimti. Tačiau vieni iš pagrindinių galų būti pastarieji:
- Didžiulis troškulys;
- Stiprus alkio jausmas;
- Didelis nuovargis ir išsekimas;
- Dirglumas ir irzlumas;
- Suprastėjusi rega (neryškus vaizdas);
- Išsausėjusi burna;
- Dažnas šlapinimasis;
- Ilgai negyjančios žaizdos;
- Sausa arba niežtinti oda.
Kiti I tipo diabeto simptomai
Dažnai I tipo diabetas yra nustatomas jaunesnio amžiaus žmonėms – vaikams ir jaunesnio amžiaus suaugusiesiems. Tačiau šio tipo diabetas gali atsirasti bet kuriame amžiuje.
Jaunesnio amžiaus žmonėms, kurie serga I tipo diabetu, taip pat gali pasireikšti ir staigus svorio kritimas, į gripą panašūs požymiai bei vėmimas, kvėpavimo sutrikimai, sąmonės praradimas, vaisių primenantis burnos kvapas, šleikštulys ir kt.
Kiti II tipo diabeto simptomai
Nors žmogus gali nepastebėti staigių II tipo diabeto simptomų, tačiau kai kurie sveikatos sutrikimai gali rodyti apie šią ligą. Neretai II tipo diabetas žmonėms yra diagnozuojamas tuomet, kai jie į gydytojus kreipiasi dėl pasikartojančių infekcijų arba lėtai gyjančių žaizdų, komplikacijų, kurios yra susijusios su ilgai trunkančiu aukštu cukraus lygiu kraujyje (pvz., pėdų sąstingis ar dilgčiojimas), ar širdies veiklos sutrikimų.
Tačiau, kaip jau minėta, žmogus gali nejusti jokių akivaizdžių jį įspėti galinčių simptomų. Cukrinis diabetas gali išsivystyti bėgant metams, todėl ir simptomai ilgą laiką gali būti vos pastebimi.
Kas patenka į cukrinio diabeto rizikos grupę?
Cukrinis diabetas gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Tačiau visuomet galima įvardinti, kas patenka į cukrinio diabeto rizikos grupę – tiek kalbant apie pirmojo, tiek ir apie antrojo tipo diabetą.
Žemiau pateiktas sąrašas nėra baigtinis (nors pasitaiko retai, tačiau I tipo diabetu gali susirgti ir vyresnio amžiaus žmonės):
I tipo diabeto rizikos grupė:
- Vaikai;
- Jaunesnio amžiaus suaugusieji;
- Žmonės, kurių artimiausias šeimos narys serga I tipo diabetu.
II tipo diabeto rizikos grupė:
- Vyresni nei 45 metų amžiaus žmonės;
- Turintys viršsvorį;
- Žmonės, kurių fizinio aktyvumo lygis yra labai žemas;
- Turintys aukštą kraujo spaudimą;
- Rūkantieji;
- Žmonės, kurių trigliceridų arba „blogojo“ cholesterolio lygis kraujyje yra labai aukštas;
- Žmonės, kurių giminėje buvo diagnozuotas ne vienas cukrinio diabeto atvejis;
- Tam tikrų etninių grupių žmonės;
- Žmonės, kurių organizmui būdingas atsparumas insulinui.
Jei jaučiami cukrinio diabeto simptomai
Jūs galite jausti vieną ar kelis cukrinio diabeto simptomus. Tokiais atvejais turėtumėte nedelsdami kreiptis į savo gydytoją. Tačiau nenustebkite, jei dėl visai kitų priežasčių ar profilaktinės sveikatos apžiūros (pvz., kraujo tyrimų) kreipęsi į savo gydytoją sužinosite cukrinio diabeto diagnozę. Tokie atvejai nėra reti, nes cukrinio diabeto simptomai kartais būna apgaulingi arba labai nežymūs.
Ir net jei jūs nejaučiate jokių simptomų ir jaučiatės visiškai sveiki, jei jūsų giminės medicininė istorija rodo apie ne vieną cukrinio diabeto atvejį, turėtumėte apie tai pakalbėti su savo gydytoju, išsiaiškinant visus galimus simptomus ir reguliariai atliekant kraujo tyrimus.
Didelis dėmesys taip pat turi būti skiriamas sveikai ir subalansuotai mitybai, žalingų įpročių atsisakymui ir pakankamam fiziniam aktyvumui. Žvelgdami į II tipo cukrinio diabeto rizikos grupę galite lengviau suprasti, kaip iš tikrųjų turėtų atrodyti jūsų kasdienybė ir ko joje neturėtų būti.
Būtina suprasti, kad savo sveikata reikia rūpintis dar esant sveikiems, o ne tik tuomet, kai gydytojai diagnozuoja rimtas ligas. Nors cukriniu diabetu visame pasaulyje serga daugybė žmonių, tai yra labai rimta liga, į kurią jokiu būdu nevertėtų užsimerkti.