Vaikų psichologai yra vaikystės raidos ekspertai, dirbantys su vaikais ir paaugliais, siekdami diagnozuoti ir padėti išspręsti problemas, kurios sukelia emocinių ar elgesio problemų. Vaikų psichologija yra svarbi, nes ji gali padėti geriau suprasti, kaip vaikai elgiasi, ir kaip geriausiai padėti jiems tapti visaverčiais asmenimis.
Vaikų psichologijoje yra 5 pagrindinės sritys:
- Raida;
- etapai;
- elgesys
- emocijos;
- socializacija.
Dažniausiai dėl ko kreipiamasi į vaikų psichologą, tai yra vaiko elgesys.
Visi vaikai retkarčiais gali būti išdykę, iššaukiantys ir impulsyvūs. Konfliktai tarp tėvų ir vaikų yra neišvengiami, nes vaikai nuo mažens iki paauglystės stengiasi įtvirtinti savo nepriklausomybę ir išsiugdyti savo tapatybę. Toks elgesys yra įprasta augimo proceso dalis.
Tačiau kai kurių vaikų elgesys yra labai sunkus ir sudėtingas, neatitinkantis jų amžiaus normos. Tiesą sakant, elgesio problemos yra dažniausia priežastis, kodėl tėvai kreipiasi į vaikų psichologus. Vaikų psichologija apima visų įmanomų elgesio problemų šaknų, įskaitant smegenų sutrikimus, genetiką, mitybą, šeimos dinamiką ir stresą, išnagrinėjimą ir atitinkamai jų gydymą.
Elgesio problemos gali būti laikinos problemos, kurios dažniausiai yra susijusios su stresinėmis situacijomis. Pavyzdžiui: brolio ir sesers gimimas, skyrybos arba mirtis šeimoje. Arba elgesio problemos apima nuolatinį priešišką, agresyvų ar trikdantį elgesį, kuris neatitinka vaiko amžiaus. Tipiškiausi trikdančio elgesio sutrikimai yra opozicinis iššaukiantis sutrikimas, elgesio sutrikimas ir dėmesio deficito hiperaktyvumo sutrikimas (ADHD). Šiems trims elgesio sutrikimams būdingi kai kurie bendri simptomai, juos gali dar labiau pabloginti emocinės problemos ir nuotaikos sutrikimai. Emocinis vystymasis apima mokymąsi, kas yra jausmai ir emocijos. Suprasti, kaip ir kodėl jie vyksta, taip pat atpažinti savo ir kitų jausmus, tada sukurti veiksmingus jų valdymo būdus.