Posted inSveikata

Įdomiausi odos pigmentacijos sutrikimai

baltos dėmės ant odos

baltos dėmės ant odosTiek gyvūnijos, tiek ir žmonių pasaulyje egzistuoja daugybė įvairių odos patologijų ir sutrikimų. Nors jie pasitaiko itin retai, šios odos būklės savotiškai žavi gamtos galia daryti įvairius pokyčius žmogaus biologijoje. Štai vienos įdomiausių pigmentinių odos ligų, tai argirija, baltmė, likopenemija, albinizmas ir kitokie pigmentacijos sutikimai.

Argirija. Tai liga, kuri yra įgyjama, o ne paveldima. Argiriją sukelia sidabro dalelės, patekusios į organizmą, Pirmiausiai šia liga pradėjo sirgti žmonės, kurie vartojo vaistus, sudėtyje turinčius sidabro dalelių. O tokie vaistai buvo pradėti gaminti ištyrus, jog sidabras pasižymi antibakterinėmis savybėmis, sunaikinančiomis blogąsias bakterijas. Susirgus argirija oda pamėlynuoja negrįžtamai.

Baltmė. Tai tokia odos būklė, kai tam tikruose odos plotuose netenkama odos pigmento melanino. Dėl šios priežasties atsiranda baltos dėmės ant odos. Ši liga nėra pavojinga, tačiau kai kurie patiria diskomfortą, ypač jei baltmė ryški ties veidu, kaklu. Kita vertus, baltos dėmės ant odos šiandien tampa egzotika – garsi manekenė Winnie Harlow laužo šią stigmą ir yra vienas trokštamiausių garsių dizainerių modelių.

Likopenemija. Likopenas – tai karotinoidas antioksidantas, pasižymintis intensyvia raudona spalva ir egzistuojantis įvairiose raudonos spalvos daržovėse – ypač pomidoruose, greipfrutuose, arbūzuose, paprikose. Jo poveikis organizmui yra tik teigiamas – gerinantis imunitetą, mažinantis vėžio riziką ir t.t. Tačiau įdomu tai, kad itin dideli likopeno kiekiai žmogaus kūne palieka „žymę“ – oda įgauna rausvą atspalvį. Dažniausiai jis nežymus, tačiau palyginus su pirmine kūno spalva – pastebimas. Tai visiškai nekenksminga kūno reakcija.

Albinizmas. Tai paveldima liga, dėl kurios odoje ir akyse atsiranda melanino trūkumas. Šia liga sergantys žmonės yra visiškai baltais plaukais, balta oda, o jų akys – pilkšvai žydros, kadangi jose nėra pigmento. Būna akių albinizmas ir akių-odos albinizmas. Pirmuoju atveju melanino nėra tik žmogaus akyse, o plaukuose ir odoje – yra normalus pigmento kiekis. Albinizmu sergantys žmonės prasčiau mato, jiems gali išsivystyti žvairumas, jų akys daug jautresnės šviesai. Ši liga nepagydoma, tačiau regėjimas gali būti lengvai koreguojamas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *