Pleiskanos – tai ląstelių plokštelės, kurios atsiskiria nuo raginio odos sluoksnio. Esant padidėjusiai galvos odos riebalų gamybai, ląstelės sulimpa ir yra gelsvos spalvos. Dažniausia pleiskanų atsiradimo priežastis – seborėjinis dermatitas, problema, pažįstama daugeliui. Pleiskanos atsiranda dėl galvos odos uždegimo, kurį sukelia padidėjusi riebalų sekrecija. Riebalai, kuriuos gamina galvos oda, yra maistinga terpė grybeliui – normaliai galvos odos mikroflorai. Problemos atsiranda, kai galvos odos priežiūra yra neteisinga.
Galvos odos natūrali mikroflora – bakterijos ir grybai – esant palankioms sąlygoms, pradeda aktyviai daugintis, gamindami riebalų rūgštis. Uždegiminė galvos odos reakcija – tai alergija, kurią sukelia šių bakterijų ir grybų gaminamos medžiagos. Todėl šampūnai nuo pleiskanų dažniausiai pasižymi priešgrybelinėmis savybėmis. Jei pleiskanų problema atsirado pirmą kartą ir jei nėra rimto uždegimo, išbėrimų, niežulio, skausmo, galima vaistinėje įsigyti priemonių, kurių sudėtyje yra ketokonazolo arba klimbazolo, salicilo rūgšties arba vaisinių rūgščių, taip pat priešniežulinių ir priešuždegiminių komponentų. Geriausia, kad šampūno sudėtyje būtų keli aktyvūs ingredientai. Dažniausiai šampūnai nepadeda išgydyti pleiskanas dėl to, kad jie naudojami tik kartą per savaitę, o to nepakanka. Naudojant šampūną dažnai, pavyzdžiui, kas antrą dieną, jis turi padėti per kelias savaites.
Gydytojai trichologai pataria vyrams galvą plauti kasdien, moterims – kas antrą dieną. Be to, galima atlikti paprastą testą – paliesti pirštais galvos odą, po to paliesti popierinę servetėlę. Jei liko riebaluoti pirštų antspaudai, galvos oda nėra švari. Apie tai galima spręsti ir pagal galvos niežulį. Geriausia plaukus plauti šampūnu, parinktu pagal odos tipą. Jei žmogaus plaukai yra sausi, o galvos oda riebi, jis dažniausiai perka šampūną sausiems plaukams, kuris nenuplauna riebalų, todėl galva nuolat plaunama blogai, galvos odos gaminami riebalai kaupiasi ir provokuoja mikrofloros disbalansą. Dėl to gali atsirasti lėtinis uždegimas, nuolatinis pleiskanojimas. Tai gali tapti net plaukų slinkimo priežastimi. Dabar moterys dažnai plaukų šaknis plauna vienu šampūnu, o visą plaukų ilgį – kitu, tai yra sveikiausias būdas prižiūrėti plaukus. Nemažiau geras variantas plauti tik plaukų šaknis, o plaukų ilgį skalauti tekančiomis putomis.
Plauti plaukus reikėtų du kartus. Po to būtina naudoti kaukę arba kondicionierių, kurie neutralizuotų po šampūno likusią šarminę terpę. Tokiu būdu plaukai nesielektrins, kutikulos priglus prie plauko stiebo, todėl plaukus bus lengviau iššukuoti. Jei galva plaunama dažnai, patartina naudoti švelnias, kasdieniam naudojimui skirtas priemones. Kaukes, balzamus bei kondicionierius nepatartina tepti ant plaukų šaknų, dėl to plaukai greičiau riebaluosis, atrodys sukritę. Jei galvos oda yra labai riebi, galima naudoti sausus šampūnus, kurie pagelbės, jei reikia nedelsiant atrodyti tvarkingai. Sausi šampūnai pagerina plaukų tekstūrą, padaro juos purius.