Turbūt nerasime nei vieno žmogaus, kuris nė karto nebūtų susidūręs su prakaitu. Prakaitavimas – prigimtinė kiekvieno žmogaus funkcija: mūsų odos paviršiuje yra milijonai tuščiavidurių pailgų vamzdelių. Tai – prakaito liaukos. Prakaito svarba mūsų organizmui yra itin didelė, o sutrikęs prakaitavimas gali sukelti išties nemažai rūpesčių.
Pašalinamos kenksmingos medžiagos
Dėl ypatingos prakaito sudėties, iš mūsų organizmo lengviau pašalinamos tokios kenksmingos medžiagos kaip druskos ar toksinai. Priklausomai nuo asmens, prakaitas gali būti sudarytas nuo 55 iki 60 procentų vandens ir kitų medžiagų (kalio, kalcio, natrio chlorido, pieno rūgšties, fosforo bei kitų). Šios medžiagos stimuliuoja įvairių toksinų, druskų, kai kurių vaistų bei prieskonių šalinimą iš organizmo, kadangi jų sankaupos audiniuose bei organuose gali būti ypač pavojingos.
Gausus prakaitavimas – įspėjimas apie sveikatos sutrikimą
Nors padidėjęs praikaitavimas ne visada reiškia kokią nors ligą (daugiau prakaituojama sportuojant, nervinantis, patiriant stresą, moterys gali gausiau prakaituoti menstruacijų metu ir pan.), neretai tai būna tarsi įspėjamasis signalas apie tam tikrus sveikatos pokyčius. Vienas iš tokių – hiperhidrozė. Tai yra patologiškai pakitęs prakaitavimas sergant ar tik persirgus įvairiomis ligomis. Karščiuojant ar kenčiant infekcinėms ligoms, pavyzdžiui gripu, sutrikusi kūno temperatūra iššaukia didesnį prakaitavimą. Endokrininių ligų, cukrinio diabeto, autonominės nervų ligos, menopauzės ar širdies ligų atvejais žmogų vargina padidėjęs prakaitavimas.
Nuo prakaitavimo gelbsti specialios procedūros ir higienos priemonės
Ypatingų vaistų nuo prakaitavimo – nerasime. Tačiau dabar ypač plačiai taikomos tam tikros medicininės technikos, padedančios išvengti nemalonaus kvapo bei prakaito dėmių ant rūbų. Tai yra botulino toksino injekcijos, kurios ypač veiksmingos gausiai prakaituojantiems asmenims: prakaitavimas sustabdomas pusei metų. Kitos, paprastesnės priemonės nuo prakaitavimo – mineralinis vanduo, žalioji arbata, specialūs dezodorantai. Taip pat vertėtų vengti alkoholio, kofeino, nes tai stiprina prakaitavimą, o prakaito kvapas būna aštresnis nei paprastai.