Posted inPaslaugos

Kuo elektromobiliai naudingi mūsų sveikatai?

Visi žinome, kad elektromobiliai yra geresnis pasirinkimas siekiant sumažinti aplinkos taršą. Evlaidai.lt domisi ar žinote, jog tuo pačiu jie turi įtaką žmonių sveikatai?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl oro taršos kasmet miršta 7 milijonai žmonių. Taigi, kas yra oro tarša? Tai kietųjų dalelių ir dujų mišinys, kurį sukelia automobilių išmetamieji teršalai (apie 55 proc.), gamyklose naudojamos cheminės medžiagos, dulkės, pelėsiai ir žiedadulkės. Iškastiniu kuru varomų automobilių išmetamose dujose yra tokių medžiagų kaip azoto oksidas ir kiti junginiai, sukeliantys astmą, alergijas, kvėpavimo takų ligas ir net plaučių vėžį.

Yra dvi pagrindinės išmetamųjų teršalų kategorijos: tiesioginis ir gyvavimo ciklas. Tiesioginiai išmetamieji teršalai išmetami per išmetimo vamzdį, garuojant iš degalų sistemos ir degalų tiekimo proceso metu. Tiesioginės emisijos apima smogą formuojančius teršalus (pvz., azoto oksidus), kitus žmonių sveikatai kenksmingus teršalus ir šiltnamio efektą sukeliančias dujas, pirmiausia anglies dioksidą. Visiškai elektra varomos transporto priemonės neišskiria tiesioginių teršalų, o tai ypač padeda pagerinti oro kokybę miesto vietovėse, kur didesnis transporto srautas.

Tačiau gyvavimo ciklo emisijos apima visus, ne tik transporto priemonės naudojimo, bet ir jos sukūrimo, pvz., naftos gręžimo, perdirbimo, paskirstymo ir naudojimo bei iš baterijų susidariusių atliekų, emisijas. Elektromobilio gyvavimo ciklo metu išmetamų teršalų kiekis taip pat priklauso nuo elektros energijos šaltinio, naudojamo jam deginti. Kai energija gaunama iš atsinaujinančių išteklių, pvz., vėjo, vandens ar saulės energijos, elektromobiliai yra dar geresni aplinkai ir neišmeta beveik jokios emisijos.

Taigi, ar didėjant  elektromobilių kiekiui keliuose galima iš tikrųjų pagerinti visuomenės sveikatą? Harvardo universiteto atliktas tyrimas rodo, kad gali. Tyrime teigiama, kad verta miesto vietovėse įprastas vidaus degimo varikliu varomas transporto priemones pakeisti elektrinėmis transporto priemonėmis. Sumažėjusios oro taršos nauda visuomenės sveikatai yra išties didelė. Elektromobilių suteikiama nauda sveikatai palaiko viešosios politikos argumentą, skatinantį greitą dabartinių benzininių ir dyzelinių automobilių bei lengvųjų sunkvežimių pakeitimą elektra varomomis transporto priemonėmis. Žinoma, tuo pačiu reikia siekti, jog taršos kiekis būtų mažinamas ir elektromobilių gamybos metu bei EV įkrovimui būtų naudojama elektra gaunama naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius.

Ar tiesiog įkrovimo stotelių tinklo plėtimas gali padėti pagerinti visuomenės sveikatą? Iš ties taip, juk kuo daugiau įkrovimo stotelių, tuo labiau žmonės linkę įsigyti elektromobilius. Įkrovimo stotelių įrengimas viešose arba darbo vietose skatina naudoti EV, o tai savo ruožtu sumažina transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekį ir gerina visuomenės sveikatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *