Posted inSveikata

Odos pigmentacija – kada tai saugu, o kada reiktų sunerimti?

Raudoni apgamai

Raudoni apgamaiOdos pigmentacija – tai odos ląstelių melanocitų veiklos sutrikimų padarinys. Melanino kiekis kūne priklauso nuo tokių faktorių kaip genai, saulės poveikis, hormonų pokyčiai, tam tikri vaistiniai preparatai. Melanino paskirtis yra kūną apsaugoti nuo UV spindulių, tačiau kartais sutrinka šios medžiagos gamyba ir atsiranda pigmentiniai odos dariniai. Kai kurie iš jų yra visiškai nekenksmingi ir gali lydėti žmogų visą gyvenimą, tačiau yra ir tokių odos pigmento sutrikimų, kai verta sunerimti ir išsitirti, ar jie nėra piktybiniai.

Strazdanos – tai šviesiai rusvos dėmelės, esančios ant odos tose kūno vietose, kurias pasiekia saulės spinduliai. Jos išryškėja jau vaikystėje ir yra būdingos šviesios odos spalvos savininkams. Strazdanos yra genetiškai paveldima pigmentacija. Jose melanino yra daugiau negu baltose odos vietose, tačiau tai nėra kenksminga organizmui, tad šių odos darinių nebūtina šalinti.

Senatviniai šlakai – tai rausvai rudos pigmentinės dėmės, išsidėstančios ant veido, kaklo, riešų, rankų, krūtinės, bei kitur, kur gali pasiekti saulės spinduliai. Šlakai šiek tiek primena strazdanas, nes yra smukūs. Šios pigmentinės dėmelės atsiranda senatvėje, o jų atsiradimo priežastis – saulės poveikis. Yra ir genetinis faktorius, kiti vyresnio amžiaus žmonės neturi šių dėmių. Paprastai senatviniai šlakai nėra pavojingi gyvybei, tačiau vis tiek patariama kas metus pasitikrinti ir dėl jų išsitirti, kadangi pasitaiko, kai iš jų išsivysto piktybinė melanoma.

Apgamai yra skirstomi į keletą rūšių: juodus, rudus, raudonus. Raudoni apgamai iš tiesų yra tinklas iš labai plonų kraujagyslių – jie būna ne tik raudoni, bet ir rožiniai, ar violetiniai. Raudoni apgamai laikomi nekenksmingais, o juos žmonės linkę šalinti tik dėl estetinių priežasčių. Kiti apgamai gali būti tiek pavojingi, tiek ne – viskas priklauso nuo jo išvaizdos ir nuo to, ar jis su laiku keičiasi.

Jeigu rudi ar juodi apgamai atsiranda jau vyresniame amžiuje, pradeda didėti, apgamą pradeda niežtėti, kinta jo spalva ar forma (tampa asimetrišku) ar net kraujuoja – bet kuris vienas iš šių apibūdinimų gali signalizuoti, kad apgamas piktybinis, todėl pastebėjus šiuos požymius būtinai rekomenduojama išsitirti tokius pigmentinius darinius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *