Patarimai, kurie padės sumažinti depresijos simptomus

depresija

depresija

Skubančiame pasaulyje vis dažniau žmones neturi laiko sau. Jie kiekvieną dieną labai daug dirba ir galiausiai viskas virsta tuo, kad laisvomis valandomis nebemokama atsipalaiduoti. Deja, nuo to kyla įvairios psichologinės ligos kaip kad depresija.

Tyrimai atskleidžia, kad Lietuvoje, kaip ir kitose moderniose šalyse, depresija yra gana dažnai jaunimo tarpe pasireiškianti liga. Žinoma, kovoti su ja būtina su specialistų pagalba.  Tačiau sau padėti gali kiekvienas pats. Nurodysime kelias pagalbos sau galimybes.

  •       Bandykite kuo daugiau judėti. Suprantame, kad sergant depresija dažniausiai norisi visą dieną būti namuose ir gulti lovoje, tačiau net ir mažiausias fizinis aktyvumas gali Jums padėti kur kas geriau jaustis. Nebūtinai tai būti sportas. Net ir paprasčiausias pasivaikščiojimas, šiuo atveju, tikrai gydo.
  •       Žinoma, reikalinga ir sveika mityba. Dažnas pradeda nevalgyti arba valgyti labai prastą maistą. O savo psichiką galima pagerinti valgant subalansuotai, taip pat, tokius patiekalus, kuriuose yra daug naudingųjų medžiagų.
  •       Pasistenkite užsiimti kokia nors veikla. Puikiai tiks būreliai, net ir pats paprasčiausias piešimas, kuris gali suteikti jums nors kiek malonumo. Kai kurie keliauja į gyvūnų namus ir visą dieną būna su gyvūnais. Tai – labai gera terapija.
  •       Taip pat pagalba sergant depresija galima ir iš tų žmonių, kurie yra aplink jus. Svarbiausia yra nebijoti kalbėti. Visiškai natūralu, kad aplinkiniai dažniausiai nesupranta, ką Jūs išgyvenate, neteiskite jų už tai, pabandykite jiems paaiškinti.
  •       Stenkitės kuo daugiau klausytis pozityvios muzikos. Daugelis pastebi, kad muzika labai gerai veikia žmogaus psichiką. Jis tampa kur kas aktyvesnis, o tai dažniausiai skatina imtis ir kokios nors veiklos.
  •       Rašykite, nes tai išties gera terapija. Nereikia mokėti ypatingai reikšti mintis žodžiu, kad galėtumėte rašyti. Tai daryti gali kiekvienas. Svarbiausia – bandyti. Dienoraštis – puikus pasirinkimas.

Tačiau depresiją ne visada gali pavykti nugalėti pavieniui. Kartais tikrai gali reikėti specialisto pagalbos, todėl jei jaučiate, kad depresijos neįveiksite patys ir šie patarimai jums nepadeda, reikėtų kreiptis į profesionalius psichoterapeutus, kurie suteiktų kvalifikuotą pagalbą. Visus Lietuvos psichoterapeutus galite rasti vienoje vietoje: psichoterapijos.lt. Būtent ten galėsite atsirinkti kurie psichoterapeutai dirba su jūsų tipo problemomis ir kurių teikiamas paslaugas norėtumėte išbandyti sprendžiant su depresija susijusias problemas.

Svarbiausia išmokti save mylėti, bandyti priimti tokią, kokia esate. Juk gyvenime keičiasi viskas, tad svarbiausia nebijoti pradėti gyventi kitaip jau šiandien. Ir galbūt tai gali būti gyvenimas, kuomet kur kas daugiau šypsomasi.

 

Profilaktinė akių patikra padės jaustis geriau

akiu patikra

akiu patikra

Nėra nieko svarbiau už sveikatą ir gerą savijautą. Tai turtai, kurių neįmanoma nusipirkti už jokius pinigus. Deja, skubančioje visuomenėje vis dažniau pasitaiko atveju, kai apsilankyti pas gydytoją nerandame laiko. Gyvenant informaciniame amžiuje, daugelis mūsų nesupranta, tačiau didelis krūvis kasdien tenka mūsų akims. Todėl specialistai sako, kad šiandien akių patikra jau turėtų būti privaloma kiekvienam.

Nepraleiskite profilaktinio tikrinimo

Kas yra akių patikra ir kaip ji vyksta, daugelis puikiai žino. Deja, dažniausiai tinkamai jai pasiruošiame labai retai. Ko gero, atidžiai akių patikrinimas atliekamas mokykloje, o suaugus į šią procedūrą daugelis nebekreipia dėmesio. Nors įstatymas reikalauja sveikatą tikrinti kartą į metus ar dvejus, priklausomai nuo kiekvieno žmogaus darbo pobūdžio. Deja, praktika rodo, kad didelė dalis darbuotojų iš tiesų nepatikrina savo sveikatos. Priešingai, akių patikra Vilniuje ar kitame dideliame mieste kartais tiesiog praleidžiamas, o paciento knygelė užpildoma pagal bendrą situaciją. Tačiau kaip tik tai gali būti puiki proga sužinoti, kokia šiuo metu yra Jūsų akių sveikata. Ypač žinant, kiek daug laiko prie ekranų kasdien praleidžiame, o dėl to mūsų regėjimas tik silpnėja.

Dažnai žmonės nė nesupranta, kad ėmė matyti prasčiau tol, kol neatliekamas akių patikrinimas Vilniuje. Todėl profilaktiškai tikrinant sveikatą nereikėtų praleisti ir akių patikrinimo. Taip ne tik sutaupysite pinigų, nes atskirai atliekama akių patikra kaina greičiausiai nepradžiugins, bet kartu ir leis Jums žinoti, kokia yra akių sveikata.

Kada verta tikrintis papildomai?

Specialistai sako, jog jeigu manote, kad akių patikra Jums reikalinga, nereikėtų dvejoti, kuo skubiau užsirašykite pas specialistą priėmimui. Kai atliekamas akių patikrinimas, specialistas įvertina ne tik tai, kokio stiprumo yra Jūsų akys, tačiau taip pat apžiūri akies tinklainę, gali ištirti, ar tinkamas akių spūdis bei ar nesivysto akies uždegimas. Deja, tai susirgimai, kurie šiandien labai dažnai pasitaiko daug laiko prie kompiuterio leidžiantiems žmonėms.

Tokiais atvejais, kai kyla įtarimas, kad akys nusilpo, jas ima dažniau skaudėti ar akys per greitai išdžiūsta, akivaizdu, jog akių patikra būtų Jums reikalinga. Akių patikrinimas Vilniuje ar kitame dideliame mieste ilgai neužtruks, tačiau atsakys į visus Jūsų klausimus. Gali būti, kad užbėgti svarbiai ligai už akių padės būtent akių patikra Vilnius tam puikus pasirinkimas. Tai ypač aktualu, jei įtariate, kad organizmą kamuoja genetinis susirgimas. Dažniausiai būtent akys išduoda genetinių susirgimų simptomus. Dažniausiai privati akių patikra kaina neišgąsdina, tačiau jai užsirašyti galite netgi tą pačią dieną.

 

Refliuksas ir liaudies medicinos galimybes

skrandis

skrandisRefliuksas yra viena labiausiai paplitusių ir viena nemaloniausių skrandžio problemų, kuri kankina labai daug žmonių. Tiesa, ši problema atsirado ne tik dėl prastos mitybos, tačiau taip pat ir streso, kuri yra daugelio mūsų kasdieninis palydovas. Svarbiausia, kad refliuksas yra susijęs ne tik su nemaloniu skrandžio skausmu, tačiau taip pat ir rūgšties skoniu burnoje, labai dažnai net ir nemaloniu kvapu. O geriausiai kovoti su juo gali padėti medikamentai, kuriuos Jums turi paskirti gydytojas.

Jeigu nenorite gerti vaistukų – visada galima pasikliauti liaudies medicinos patarimais. Tačiau tuo pačiu reikia nepamiršti, kad jeigu nepašalinsite priežasties, kuri ir sukelia refliuksą, tokiu atveju nepavyks gyventi be jo sukeliamų nemalonių simptomų. O sukelti nemalonias skrandžio rūgštis gali labai daug skirtingų maisto produktų. Labai dažnai žmonės skundžiasi, kad per daug riebus arba aštrus maistas yra gana dažna rūgštingumo priežastis, taigi, visada siūloma pirmiausia sumažinti šio tipo maisto produktų ir patiekalų savo mityboje. Gali būti, kad kuomet jų suvalgysite kur kas mažesnį kiekį – net nebereikės ieškoti priemonių, kuris gali padėti pagyti. Paprasčiausiai, žmogus ir taip kur kas geriau jausis ir dings visi nemalonūs simptomai.

Jeigu norite sumažinti skrandžio rūgštingumą – tuo pačiu siūlome pasikliauti keliais natūralios medicinos produktais, kurie labai dažnai pavadinami kaip efektyviausios priemonės su skrandžio rūgštimis. Pirmiausia siūlome įsigyti šaltalankių aliejaus, kurį galite rasti vaistinėse. Tai natūrali priemonė, kuri ne tik padės sumažinti rūgštingumą, tačiau tuo pačiu ir pagražinsite savo odos būklę, susigrąžinsite jaunystę. Avižų grūdai yra dar viena puiki priemonė, kuri gali padėti kur kas geriau jaustis. Valgykite kiekvieną dieną bent po kelis šaukštus. Po kiek laiko pamatysite, kad nemalonūs simptomai visiškai dingo. Graikiniai riešutai taip pat gali Jums padėti sumažinti nemalonius kylančių rūgščių jausmus. Siūlome valgyti riešutų saikingai, kadangi jie gali sukelti kitas rūgščių problemas.

Refliuksas tikrai labai nemaloni liga, tačiau svarbiausia, kad net ir natūralios priemonės gali padėti ją sumažinti. Jeigu, visgi, nejuntate jokios naudos – būtina kreiptis į medikus.

 

Drėgmės surinkėjai ir jų alternatyvos sveikesniam namų orui

drėgmės surinkėjai

drėgmės surinkėjaiMūsų sveikata, gera savijauta  ir net grožis priklauso nuo labai daug veiksnių. Šį kartą kalbėsime apie vieną iš tų veiksnių — oro drėgmę gyvenamose patalpose. Svarbiausia, kad namuose procentinis oro drėgmės lygis būtų tinkamas. Įvairūs šaltiniai ir specialistai vieningai sutaria, kad tinkamiausia oro drėgmė namuose yra tarp 45-ių ir 50-ies procentų. Tačiau kaip žinoti ar namuose drėgmės lygis tinkamas, ar ne?

Kokie požymiai rodo, kad namuose drėgna

Kai namuose žiemos periodu drėgmės koncentracija yra žymiai per didelė, apie tai pirmiausia byloja ant sienų ir lubų besikaupiantis kondensatas, o ryškiausiai kondensatas yra matomas ant langų stiklo. Paprastai tokia drėgmė namuose yra lydima ir susilpnėjusio gyventojų imuniteto bei peršalimo susirgimų. Žinoma, nebūtina laukti kol namuose ant sienų ir langų ims kauptis kondensatas, yra tikslesnis ir lengvesnis būdas namuose išmatuoti drėgmės lygį. Tam yra skirti specialūs oro drėgmės matuokliai, kurių dėka galite ne tik žinoti, kad drėgmės yra per daug, bet ir nustatyti tikslų drėgmės koncentracijos ore procentinį kiekį.

Kaip galime spręsti per didelės drėgmės koncentracijos problemą

Greičiausiai ir nesukeldami nepatogumų gelbsti drėgmės surinkėjai. Jie atstato tinkamiausią drėgmės lygį sumažindami drėgmės perteklių, o kartu dar ir valydami orą padeda lengviau kvėpuoti žmonėms, turintiems problemų su kvėpavimo takais. Žinoma drėgmės surinkėjai nėra vienintelis būdas galintis padėti sumažinti drėgmės koncentraciją ore, yra ir keletas kitų, paprastų būdų, kaip galite sau padėti jei nukrypimai nuo drėgmės normų nėra dideli.

  1. Vėdinkite kambarius reguliariai tiek žiemą, tiek vasraą, rytais ir vakarais, bent po penkias minutes. Žiemos metu per tokį laiko tarpą kambariai nespės sušalti, o rezultate namuose bus gaivesnis oras ir tinkamesnis drėgmės lygis.
  2. Taip pat padėti gali ir gartraukis. Jeigu namų virtuvėje sukatės kaip tikri kulinarai, dažnai gaminate — namuose drėgmė kaupiasi į ir nuo verdamo ar kepamo maisto, todėl derėtų visada įjungti gartraukį, o taip pat verdant naudoti dangčius puodams uždengti.
  3. Ar kada susimąstėte, kad ilgai stovėdami duše po karštu tekančiu vandeniu, taip pat namų ore didinate drėgmės koncentraciją. Todėl reiktų trumpiau mėgautis vonios ir dušo malonumais, bei naudoti ne tokį karštą vandenį.
  4. Skalbinius džiaukite lauke. Nuo jų namuose taip p[at gausiai kaupiasi drėgmė.

Perskaičius šį ilgą sąrašą, kai kuriems gali pasirodyti, jog norint namuose išvengti drėgmės pertekliaus, tektų labai aukotis. Matyt todėl ir buvo išrasti drėgmės surinkėjai, kad žmonės per daug negalvodami ir savęs nevaržydami galėtų namuose nesirūpinti dėl besikaupiančios drėgmės.

 

 

 

 

Raginama skiepytis nuo stabligės

skiepai

skiepaiAtšilus orams prasidės pirmieji darbai šiltnamiuose, daržuose ir soduose, todėl Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau – Centras) specialistai primena apie dirvožemyje slypinčią pavojingą ligą – stabligę. Šios ligos sukėlėjai yra plačiai paplitę gamtoje. Jie randami daugelio žinduolių, tarp jų ir žmogaus, žarnyne, su išmatomis patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu gali išbūti gyvybingi ilgą laiką.

Lietuvoje per pastaruosius dešimt metų vidutiniškai registruojami 2 stabligės atvejai per metus. Centro duomenimis, Panevėžio apskrityje paskutiniu metu stabligė buvo registruota 2010 m. (Biržų r.).

Stabligė yra ūmi, dažnai mirtina liga, kurią sukelia bakterija Clostridium tetani, gaminanti sporas, kurios yra labai atsparios išdžiūvimui, aukštai ir žemai temperatūrai. Apsaugotos nuo tiesioginės ultravioletinės radiacijos (saulės šviesos) sporos išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Šia pavojinga liga susergama, kai ligos sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač į dirvožemiu užterštas gilias durtines žaizdas. Pavojingos yra bet kokios žaizdos ir stipresni nudegimai. Kartais stabligė pasireiškia po sunkesnio galūnių nušalimo ar nuplikinimo. Nuo ligonio žmonės stablige neužsikrečia.

Stabligės inkubacinis periodas svyruoja nuo kelių dienų iki 3-4 savaičių ir net kelių mėnesių, tačiau dažniausiai trunka 7-8 dienas. Liga prasideda laipsniškai. Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai užkrato patekimo vietoje. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Šie spazmai būna labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Ligai progresuojant spazmų priepuoliai dažnėja, būna ilgesni ir skausmingesni. Spazmai gali būti tokie stiprūs, kad priepuolio metu lūžta ilgieji kaulai, dantys. Sergant sunkia stabligės forma, dėl ilgalaikio spazmo sutrikus kvėpavimui, ligonis miršta.

Skiepai nuo stabligės yra patikimiausia profilaktikos priemonė. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, valstybės lėšomis vaikai skiepijami 6 kartus: iki 2 metų skiepijami 4 kartus (2, 4, 6 ir 18 mėn.), vėliau 2 palaikomosios vakcinos dozės leidžiamos 6-7 metų ir 15-16 metų amžiaus vaikams. Nuo 2009 m. vyksta planinė suaugusių asmenų, vyresnių nei 26 m. amžiaus, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės, kur asmenys turi galimybę pasiskiepyti nemokamai. Norint išlaikyti apsaugą, vėliau palaikomosios vakcinos dozės suaugusiems rekomenduojamos kas 10 metų. Visi norintys pasiskiepyti turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Prezervatyvai – investicija į sveiką gyvenimo būdą

prezervatyvai

prezervatyvaiGyvenime tenka priimti nenumatytus ir kiek abejonių keliančius sprendimus, tačiau prezervatyvai šių dviprasmiškų minčių neturėtų sukelti. Mes savo poelgiais užtikriname gyvenimo kokybę. Kartais jie būna impulsyvūs, kartais lengvai pateisinami, tačiau lytinių santykių atveju net ir menkiausia klaida gali privesti prie gyvenimo kryžkelės. Tad kaip pasielgti? Rizikuoti ir mėgautis natūraliu seksu ar naudoti prezervatyvą ir išvengti net ir menkiausios rizikos susirgti?

Saugus seksas įpareigoja ryžtis atsakingam poelgiui, todėl kiekvienas protingai mąstantis žmogus gerai išmano, jog apsaugos priemonė tokiomis aplinkybėmis yra būtina. Užsikrėsti galima net ir vieno neatsakingo poelgio dėka, tad nėra apie ką svarstyti. Saugus poelgis nėra gėdingas, šią išeitį renkasi daugelis žmonių. Susirgti lytiškai plintančia liga yra pavojinga, todėl prezervatyvai padeda užkirsti kelią šių nemalonių ligų plitimui. Tačiau ši priemonė pasižymi ir kitais privalumais.

Nėštumas… Šis mažas nekaltas naujos gyvybės užmezgimo procesas riboja dviejų žmonių tarpusavio santykius. Dažnai dėl šios priežasties lytiniai santykiai įgauna kitokią prasmę. Tai ne vien pramoga ir smagus laiko praleidimas, tai kur kas daugiau. Sargiai leidžia pasimėgauti meile, todėl šeimai nepasiruošusi dviejų jaunų žmonių pora šiomis aplinkybėmis randa geriausią išeitį. Tai saugaus sekso praktikavimas. Jis sėkmingai padeda išvengti nėštumo ir pasimėgauti sekso teikiamais malonumais kiekvieno prisilietimo metu.

Kontraceptinių priemonių svarba yra neabejotina, todėl juos ryžtasi įsigyti tiek moterys, tiek vyrai. Rinkos konkurencija atveria palankias sąlygas malonumų ištroškusiam pirkėjui, todėl prezervatyvai parduodami tiek mažose parduotuvėlėse, tiek dideliuose prekybos centruose. Palyginus žema kaina ir aukšta prekės kokybė suteikia aukštą komforto jausmą, tad nėra kuo abejoti. Tai tikslingas žingsnis sveiko ir malonaus sekso link.

Prezervatyvai internetu – ne naujiena, tačiau šios paslaugos privalumai stebėtinai yra naudingi. Ne kiekvienas žmogus gali lyg niekur nieko nueiti į parduotuvę ar sekso prekių parduotuvę ir joje nusipirkti gausų kontraceptinių prekių rinkinuką. Elektroninė parduotuvė klientui suteikia unikalią prieigą prie garsiausių kompanijų kontraceptinių priemonių ir kitų įmantrių žaisliukų. Tai patogu, paprasta ir nereikalauja daug laiko, o prekės pristatomos vos kelių dienų eigoje. Sutaupyti ir išsaugoti savo privatumą šios paslaugos pagalba yra visai paprasta.