Posted inPaslaugos / Sveikata

Ar mokslas patvirtina detoksikacines dietas?

detoksikacija

„Detoksikacinės dietos”, t. y. mitybos planai, skirti organizmui „detoksikuoti” nuo toksinių medžiagų, yra populiarūs tarp žmonių, norinčių pagerinti savo sveikatą. Tačiau ar jos naudingos, ar žalingos?

Labai paplitęs mitybos planų, kaip organizmo detoksikacijos būdo, propagavimas. Šie planai paprastai apima mitybos apribojimus ir papildymus įvairiomis maistinėmis medžiagomis ir vaistažolėmis.

Nors detoksikacijos dietos yra populiarios sveikatingumo pasaulyje, dauguma šių dietų yra nereikalingos, o kai kurios iš jų netgi gali būti žalingos sveikatai.

Šioje specialioje dalyje paaiškinsime, kas yra detoksikacinės dietos, ir sužinosime, ką mokslas sako apie tai, ar jos yra naudingos sveikatai ir kokios yra naujienos?

Kaip vyksta organizmo detoksikacija?

Nuolat stengdamasis išlikti sveikas, organizmas nuolat šalina galimai kenksmingas medžiagas detoksikacijos būdu.

Organizmo detoksikacijos sistema yra sudėtinga ir apima daugybę organų, įskaitant kepenis, inkstus ir odą.

Dėl įprastų medžiagų apykaitos procesų toksinai susidaro endogeniškai, tačiau organizmas jų gauna ir egzogeniškai, veikiamas vaistų ir cheminių medžiagų, esančių maiste ir aplinkoje.

Detoksikacija apima medžiagų apykaitos procesus, vadinamus biotransformacijaTikimas šaltinis, kurių metu pakitus toksinių medžiagų cheminei struktūrai, jos tampa neaktyvios. Tada organizmas šias medžiagas išskiria.

Organizmo gebėjimas detoksikuotis priklauso nuo įvairių veiksnių, įskaitant amžių, lytį, sveikatos būklę, genetiką, vaistus ir mitybą.

Pavyzdžiui, kadangi dauguma organizmo detoksikacijos procesų vyksta kepenų ląstelėse, kepenų ligos gali sutrikdyti detoksikaciją, todėl gali kauptis kenksmingos medžiagos, pavyzdžiui, amoniakas.

Kas yra detoksikacinės dietos?

Nors organizmas gali detoksikuotis biotransformacijos būdu, žmonės detoksikacines dietas reklamuoja kaip būdą, skatinantį optimalų toksinų pašalinimą, gerinantį bendrą sveikatą ir skatinantį svorio metimą.

Šios programos dažniausiai apima sulčių badavimą, papildų vartojimą, griežtas veganiškas dietas, skysčių dietas, badavimą ar kitus metodus, kurie tariamai detoksikuoja organizmą.

Detoksikacijos programos taip pat gali skatinti taikyti potencialiai pavojingus metodus, tokius kaip kavos klizmos, kai žmogus per tiesiąją žarną vartoja kavą.

Tyrėjai susiejo savarankiškai vartojamas kavos klizmas su sunkiais šalutiniais poveikiais, tokiais kaip tiesiosios žarnos nudegimai, elektrolitų pusiausvyros sutrikimai ir tiesiosios žarnos perforacija. Tokia praktika gali būti net mirtina.

Nepaisant daugybės detoksikacijos dietų kūrėjų ir šalininkų teiginių apie pagerėjusią sveikatą, dauguma detoksikacijos programų neturi jokių klinikinių įrodymų, patvirtinančių jų veiksmingumą ar saugumą.

Be to, detoksikacinės dietos programos gali būti brangios, ypač tos, kuriose skatinama vartoti vaistažoles ir kitus maisto papildus.

Internete galima rasti įvairių detoksikacijos dietų, įskaitant sulčių ir kokteilių detoksikacijas bei augalinės kilmės detoksikacijas.

Daugelis detoksikacijos dietų nėra kenksmingos, nes žmonės paprastai jų laikosi tik kelias dienas ir jas paprastai sudaro augalinės kilmės maisto produktai, pavyzdžiui, kokteiliai ir sultys.

Tačiau detoksikacinės dietos, kurių metu ilgai badaujama arba itin ribojamas kalorijų kiekis, vartojami augaliniai papildai arba atliekami tokie veiksmai kaip klizmos, gali sukelti pavojingą šalutinį poveikį ir turėti ilgalaikių pasekmių sveikatai.

Detoksikacijos dietos problemos

Nors kai kurios detoksikacijos programos gali būti nekenksmingos, kyla susirūpinimas dėl detoksikacijos programų, kuriose naudojami ekstremalūs metodai.

Ilgas badavimas, didelis kalorijų ribojimas ir tam tikrų maisto papildų vartojimas gali sukelti nepageidaujamą poveikį sveikatai, pavyzdžiui, maistinių medžiagų trūkumą, silpnumą, nuotaikos pokyčius, dehidrataciją ir kt.

Tam tikros žmonių grupės turėtų vengti detoksikacijos dietų, nes joms kyla didesnė nepageidaujamo poveikio rizika. Šiems žmonėms priklauso:

  • asmenys, turintys lėtinių sveikatos sutrikimų
  • nėščiosios ir krūtimi maitinančios moterys
  • vaikai ir paaugliai
  • žmonės, kurie turi per mažą svorį

asmenys, turintys valgymo sutrikimų arba sirgę šiomis ligomis

Prieš pradedant detoksikacijos dietą, verta aptarti planus su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei asmuo vartoja receptinius vaistus.

Subalansuota mityba yra svarbi sveikatai ir natūraliai organizmo detoksikacijos sistemai, tačiau nebūtina laikytis specialios detoksikacijos dietos.

Tokios programos paprastai yra brangios ir jose gali trūkti biotransformacijai būtinų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, baltymų.

Svarbiausia

Nors dietos, kurios tariamai padeda detoksikuoti organizmą, yra populiarios, mokslinių įrodymų, patvirtinančių jų veiksmingumą, trūksta.

Kita vertus, daugybė tyrimų patvirtina, kad subalansuota mityba ir vengimas vartoti alkoholį, rūkyti ir susidurti su aplinkos toksinais gali padėti bendrai sveikatai, įskaitant organizmo detoksikacijos sistemą. Tačiau, jei apsinuodijote alkoholiu, galite atlikti detoksikacija nuo alkoholio namuose.

Remiantis šiuo metu atliktais tyrimais, detoksikacinės dietos yra nereikalingos ir mažai tikėtina, kad jos gali būti labai naudingos sveikatai. Kai kuriais atvejais jos gali būti net žalingos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *