Posted inSveikata

Ar uodai yra pavojingi sveikatai?

Beveik visi šiame pasaulyje gyvenantys asmenys žino, ką reiškia uodo įkandimas. Nors dauguma šių vabzdžių sukelia tik nemalonius pojūčius, kita jų dalis – platina virusus. Būtent aspektas susijęs su virusais kelia didžiausią nerimą.

Uodų platinamos ligos

Dengė yra labiausiai paplitusi virusinė infekcija, kurią perduoda uodai. Daugiau nei 3,9 milijardo gyventojų 129 šalyse kyla grėsmė užsikrėsti. Kiekvienais metais apie 360 milijonų žmonių patiria šios infekcijos simptomus ir nustatoma maždaug 40 tūkstančių mirčių kasmet. Dengės karštligė dažnai būna be jokių simptomų, visgi nereikėtų jos nuvertinti, nes ji gali sukelti mirtį.

Dar viena iš platinamų ligų – maliarija. Tai yra daugiausiai mirčių sukelianti infekcija, kurią nešioja uodai. 2019 metais nuo šios ligos mirė 400 tūkstančių gyventojų. Suvaldyti maliarijos plitimą yra kiek sunkiau, nei kitas plintančias ligas. Taip yra todėl, nes Anopheles uodų rūšis pasižymi skirtingu elgesiu, kurį neretai sudėtinga nuspėti.

Verta paminėti ir Zika virusą. Tai taip pat uodų nešiojama virusinė infekcija, kuri gerai žinoma jau nuo 1947 metų. Iki šiol iš viso 86 šalys pranešė apie šios ligos paplitimą jų teritorijose.

Su uodais kovoti sunku

Pasipriešinti uodams vis dar sudėtinga. Yra sunku išnaikinti vabzdžius, kurie paplitę po visą pasaulį. Išnaikinus vienus, tuoj pat atsiranda kiti. Negana to, jų naikinimas turi grėsmės mitybos grandinei. Tiesa, nelengva užduotis rasti būdus, kaip sustabdyti tokio tipo ligų plitimą. Kaip minėta prieš tai, uodai yra skirtingi ir jų elgsenos nevienodos, todėl sukurti visiems pritaikytą naikinimo principą – sunku.

Kaip galime apsisaugoti?

Yra keletas vertingų patarimų, kaip galima mažiau susidurti su šiais ligų nešiotojais. Pirmiausia, jei norite mėgautis ramybe savo namuose, naudingas pirkinys – tinkleliai nuo vabzdžių langams. Naudodami juos namų aplinkoje galite nesijaudinti dėl nemalonių pojūčių įkandus uodams.

Be to, gyvenamojoje lauko erdvėje (kieme), reikėtų sumažinti vandens kiekį iki minimumo. Kadangi uodams užtenka vieno arbatinio šaukštelio vandens, kuriame jie galėtų veistis. Galiausiai, nepamirškite su savimi turėti įvairių purškiklių ar žvakių. Šios priemonės bent kelioms valandoms leis apsisaugoti nuo šių mašalų.

Taigi, atsakant į pagrindinį klausimą – taip, uodai yra pavojingi. Jų nekaltas įkandimas, kuris dažnai greitai išnyksta, savyje gali turėti užslėptą dovaną – infekciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *