Posted inSveikata

Menopauzė – laikotarpis, kurį lemta ištverti kiekvienai

didelis pažastų prakaitavimas
didelis pažastų prakaitavimas
Woman with headache

Kad ir kaip bebūtų gaila, gyvenimas nestovi vietoje ir nė viena gyva būtybė žemėje negali pasigirti amžina jaunyste – tiek gyvūnai, tiek žmonės patiria įvairius gyvenimo tarpsnius, kurių metu kinta jų gyvybinės funkcijos, vaisingumas, ir net emocinė būsena bei dvasinės vertybės. Kūdikystė, vaikystė, paauglystė, branda ir senatvė yra savaip įdomūs periodai, kuriuos kiekvienas stengiasi nugyventi kuo pilnavertiškiau.

Tačiau gali nutikti, kad perėjimas iš vieno gyvenimo periodo į kitą sukels didelę sumaištį žmogaus viduje ir išorėje. Štai kad ir vienas nemaloniausių tarpsnių moters gyvenime – menopauzė.

Menopauzė (klimaksas) – tai riba, žyminti moters brandos pabaigos susitikimą su senatve. Tai paskutinis periodas, kuomet moteris dar yra vaisinga, o pasibaigus menopauzei visiškai išnyksta kiaušidžių hormoninė funkcija. Šis periodas ne vienai moteriai yra itin nemalonus – jo metu yra apėmęs dirglumas, vargina nereguliarios menstruacijos bei apima didelis pažastų prakaitavimas.

Menopauzė turi tris fazes: premenopauzę, menopauzę ir postmenopauzę. Premenopauzės metu pastebimi dar neryškūs pokyčiai – mėnesinės yra reguliarios, tačiau rečiau ir rečiau įvyksta ovuliacija. Atėjus menopauzei, menstruacijos jau tampa nereguliarios, tačiau jeigu menesinių nebūna daugiau kaip 1 metus, tai reiškia postmenopauzės pradžią.

Menopauzė garsėja savo košmariškais simptomais, kurie prasideda premenopauzėje ir trunka metus postmenopauzės metus. Patys ryškiausi menopauzės simptomai:

  • Didelis pažastų prakaitavimas ir apskritai didesnis viso kūno prakaitavimas;
  • Šokinėjantis kraujo spaudimas arterijose;
  • Karščio priepuoliai naktį, kūno išmušimas raudonomis dėmėmis;
  • Intensyvūs galvos skausmai;
  • Alpulys;
  • Apima slegianti nuotaika;
  • Apima nemiga arba mieguistumas;
  • Prastėja atmintis ir silpnėja koncentracija;
  • Į šarminę pasikeičia makšties rūgštinė terpė, todėl atsiranda gera terpė infekcijoms;
  • Sumažėja išskyrų makštyje.

Nemalonūs ir varginantys menopauzės simptomai gydomi pakaitine moteriškų lytinių hormonų terapija. Šio gydymo būdo negalima skirti sergančioms gimdos ar krūties vėžiu. Ši terapija efektyvi yra tik tęsiant ją 5 metus iš eilės. Gali būti taikoma ciklinė estrogenų ir gestagenų terapija, kai moteris pageidauja nebesirgti mėnesinėmis, ir ištisinė estrogenų terapiją, kai moteriai būna kraujavimai. Šis gydymas padeda efektyviai atsikratyti pačių nemaloniausių menopauzės simptomų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *