Posted inSveikata

Zika virusas – ką turėtumėte tikrai žinoti (oficiali informacija!)

Zika viruso paplitimo žemėlapis

2016 m. vasario 1 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad Zikos virusinės infekcijos epidemiologinė situacija kelia grėsmę visuomenės sveikatai tarptautiniu mastu dėl Zikos virusinės infekcijos nėštumo metu ir mikrocefalijos galimo priežastinio ryšio. Sveikatos apsaugos ministerija ragina keliaujančius laikytis specialistų rekomendacijų ir saugoti savo ir aplinkinių žmonių sveikatą.

Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja riboti tarptautinių kelionių ir prekybos į šalis, kuriose plinta Zikos virusas. Šiuo metu svarbiausios priemonės yra uodų populiacijos kontrolė paveiktose šalyse ir uodų įkandimų prevencija, ypač nėščioms moterims.

Zika viruso paplitimo žemėlapis

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad Zikos virusinė infekcija vis sparčiau plinta Pietų ir Centrinėje Amerikoje, Karibuose. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, per pastaruosius 2 mėnesius vietinės kilmės Zikos virusinės infekcijos atvejai buvo užregistruoti 26 šalyse: Barbadose, Bolivijoje, Brazilijoje, Žaliojo Kyšulio Respublikoje, Kolumbijoje, Kiurasao, Dominikos Respublikoje, Ekvadore, Salvadore, Prancūzijos Gvinėjoje, Gvadelupėje, Gvatemaloje, Gajanoje, Haityje, Hondūre, Martinikoje, Meksikoje, Nikaragvoje, Panamoje, Paragvajuje, Puerto Rike, Šv. Martyno saloje, Suriname, Tailande, Venesueloje, Mergelių salose.

Zikos virusinė infekcija – tai Aedes (Aedes aegypti, Aedes albopictus) uodų platinama virusinė liga. Zikos virusinė infekcija dažniausiai pasireiškia  lengvais simptomais,  trunka 4–7 dienas. 60–80 proc. atvejų Zikos virusinė infekcija yra besimptomė. Tiksli inkubacinio periodo trukmė nėra žinoma (tikėtina, kad 3–12 d.). Ligai būdingas bėrimas, karščiavimas, sąnarių, raumenų, galvos skausmai, nepūlingas konjunktyvitas. Makulopapulinis bėrimas dažnai prasideda veido srityje ir išplinta po visą kūną. Dėl kitų galimų infekcijos plitimo būdų (lytinis plitimo kelias,  per transfuzijas, organų transplantacijas) nėra pakankamai įrodymų. Specifinio gydymo ir vakcinos nuo šios infekcijos nėra.

Įvežtinių Zikos virusinės infekcijos atvejų yra užregistruota Danijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Olandijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje.

Atsižvelgdama į Zikos virusinės infekcijos situaciją, tarptautinių organizacijų rekomendacijas, Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja:

  • Nėščiosioms atidėti keliones į Zikos viruso plitimo paveiktas šalis.
  • Visiems asmenims, vykstantiems į šalis, kur plinta Zikos virusas:

– naudoti asmens apsaugos priemones, skirtas apsaugai nuo uodų įkandimų patalpose ir lauke, ypač nuo saulės patekėjimo iki saulės laidos, kadangi tuo metu uodai yra aktyviausi;

– naudoti repelentus ir laikytis ant produkto pakuotės nurodytų instrukcijų;

– vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes, ypač didžiausio uodų aktyvumo metu. Aedes uodai aktyvūs ir dienos metu, tačiau jų aktyvumas didžiausias anksti ryte ir vėlai vakare;

– miegoti ir ilsėtis nuo uodų apsaugotose ar kondicionuojamose patalpose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų, net dienos metu.

  • Keliautojams, kuriems grįžus iš paveiktos teritorijos per tris savaites pasireiškia Zikos virusinės infekcijos simptomai, patariama kreiptis į savo gydymo įstaigą ir informuoti gydytojus apie kelionę.
  • Nėščios moterys po apsilankymo teritorijose, kuriose plinta Zikos virusas, turėtų informuoti savo gydytoją apie kelionę, kad gydytojas įvertintų galimą riziką ir prireikus stebėtų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro parengta nformacija vykstantiems į Zikos viruso paveiktas šalis

Daugiau informacijos apie Zika virusinę infekciją – Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje:
http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/zika-virusas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *